fbpx

Jakie okładziny ścienne z betonu wybrać?

Zewnętrzna ściana budynku ze wszystkimi znajdującymi się na niej elementami to nie tylko jego wizytówka. Oprócz funkcji reprezentacyjnych elewacja pełni też rolę ochronną budynku – to ona osłania konstrukcję przed działaniem czynników atmosferycznych, przed nadmiarem pary wodnej, pozwala utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach, izoluje, wycisza. Elewacja z dobrego materiału i położona we właściwy sposób wszystkie swoje funkcje będzie pełniła przez długie lata.

Jaką elewacje wybrać?

Wybór okładzin na rynku jest naprawdę duży. Ostatnimi laty bardzo dużą popularnością cieszą się elewacje z betonu architektonicznego.

Dlaczego warto postawić na beton?

Betonowe wykończenia są modne ze względu na surowy i jednocześnie elegancki wygląd, a także ze względu na szereg praktycznych właściwości samego materiału. Niepalny, niezwykle trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne beton jest dostępny w różnych kształtach i rozmiarach płyt (60/60, 120/60, 120/65, 250/100), kilku odcieniach (biały, jasno szary, szary, antracyt, czarny) i pozwala uzyskiwać na ścianach obiektów bardzo ciekawe efekty wizualne.

artisvisio okladziny scienne z betonu

Jakie okładziny ścienne z betonu wybrać?

Jak już zostało wspomniane – płyty z betonu architektonicznego powinny być dobrej jakości. Choć beton jest materiałem mocnym i odpornym, jego właściwości i parametry można poprawić. Płyty betonowe powstałe w technologii Glass Reinforced Cocnrete (GRC) charakteryzują się:

  • zwiększoną wytrzymałością i żywotnością (dzięki dodaniu włókien szklanych),
  • wytrzymałością na zginanie do 12 Mpa,
  • najwyższą klasą wytrzymałości na ogień A1,
  • mrozoodpornością F150.

W środowiskach, gdzie występują kwaśne deszcze, a więc w dużych miastach lub w regionach mocno uprzemysłowionych, tego typu elewacje sprawdzają się znakomicie. Z kolei w środowiskach bardzo wilgotnych warto zastanowić się nad płytami powstałym też w tej technologii, ale z dodatkowym zabezpieczeniem hydrofobowym lub hydro- i olejofobowym płyt elewacyjnych. Płyty z betonu architektonicznego Artis Visio o grubości 18 mm oraz płyty o grubości 11 mm występują w standardowych rozmiarach, ale bez problemu można zamówić płyty w innym rozmiarze i tym samym zrealizować marzenie o nietuzinkowej elewacji.

Ciekawe rozwiązanie dla elewacji betonowych stanowi płyta z betonu architektonicznego Flexo 4. Bardzo wytrzymała i bardzo lekka (ciężar około 8 kg m2), dostępna w dużych rozmiarach (nawet 300 cmx150 cm) i łatwa w montażu, stwarza możliwość uzyskania efektu wielkiej płyty. Zadziwiającą właściwością tej płyty jest to, że podczas nacisku płyta ugina się, jednak nie odkształca się.

Wygląd to nie wszystko

Wybór materiału zależy od inwestora – to on ma wizję jak ma wyglądać obiekt i jego otoczenie. Warto jednak, by poza względami estetycznymi, kierował się właściwościami samego materiału, jego jakością i technologią w jakiej powstała okładzina ścienna. Wybrana elewacja, wszak stanowiąca niemały wydatek w budżecie, powinna przez długie lata i dobrze wyglądać, i dobrze pełnić swoją rolę.

beton architektoniczny artisvisio

Podobne wpisy w kategorii

Beton architektoniczny UHPC

Beton architektoniczny UHPC

Beton architektoniczny GRC i UHPC, Artis Visio – o firmie, o nas, Kontakt: Artis Visio | av@artisvisio.pl , tel: +48729850070, Zapraszamy!

FAQ

FAQ

Beton architektoniczny GRC i UHPC, Artis Visio – o firmie, o nas, Kontakt: Artis Visio | av@artisvisio.pl , tel: +48729850070, Zapraszamy!