fbpx

Elewacje wentylowane z betonu architektonicznego

Elewacje z betonu architektonicznego stały się w ostatnich czasach bardzo popularne. Bardzo dobre właściwości betonu tj.: wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, niska nasiąkliwość, odporność na czynniki atmosferyczne (w tym promieniowanie UV, mróz, kwaśne deszcze), niepalność, a także naturalne pochodzenie oraz surowy i elegancki wygląd sprawiły, że elewacje z betonu architektonicznego zdobią nie tylko obiekty użyteczności publicznej, ale także obiekty należące do osób prywatnych – domy, garaże, ogrodzenia – które stawiają na ekologię i minimalistyczne formy.

 

Płyty z betonu architektonicznego to materiał jednorodny w masie, dzięki czemu wszelkie prace montażowe przebiegają szybko i sprawnie. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku elewacji wentylowanych.

 

Elewacje wentylowane – co to takiego?

Z elewacją wentylowaną mamy do czynienia, gdy pomiędzy ociepleniem a okładziną elewacyjną znajduje się 2-4 cm szczelina umożliwiająca swobodny przepływ powietrza. To rozwiązanie, poprzez utrzymanie stałej temperatury wnętrza budynku (temperatura oddziałuje tylko na powierzchnię płyty zatem latem budynek nie nagrzewa się, zaś zimą nie wychładza) zdecydowanie wpływa na poprawę warunków klimatycznych. W obiektach, które mają elewację wentylowaną położoną na całej powierzchni, nie gromadzi się wilgoć i nie pojawia się pleśń ani grzyby.

Elewacje wentylowane z betonu architektonicznego

System elewacji wentylowanej tworzy warstwa izolacyjna (np. z wełny mineralnej twardej, zabezpieczonej warstwą wiatroizolacji mocowanej do podłoża typowymi łącznikami), podkonstrukcja (metalowe, aluminiowe lub drewniane podłoże, do którego mocuje się elementy montażowe płyt) i płyty z betonu architektonicznego najczęściej wzmocnione włóknami szklanymi i posiadające warstwę hydrofobową.

 

Zalety elewacji wentylowanej z betonu architektonicznego

Zastosowana na całej powierzchni budynku elewacja wentylowana betonowa to:

  • nietuzinkowy efekt wizualny,
  • trwały nowoczesny i prestiżowy wygląd – w przypadku ewentualnego uszkodzenia elementu jego wymiana nie stanowi najmniejszego problemu,
  • doskonała izolacyjność termiczna pomieszczeń budynku, jak również ochrona samej jego konstrukcji przed nagrzewaniem, przemarzaniem, korozją,
  • łatwość utrzymania w czystości – dzięki specjalnym impregnatom powierzchnia elewacji przez długi czas wygląda jak nowa. W przypadku konieczności wyczyszczenia, odświeżenia płyt, można użyć myjki ciśnieniowej,
  • ograniczenie strat ciepła budynku, umożliwienie odprowadzania pary wodnej z wnętrza budynku, podwyższenie izolacyjności akustycznej.

Wybór materiałów do nowoczesnej, trwałej i estetycznie prezentującej się elewacji jest bardzo duży. Decydując się na tego typu rozwiązanie dla własnego domu, warto podczas wyboru materiału kierować się nie tylko kolorystyką płyt, ale także posiadanymi atestami i certyfikatami, poświadczającymi, że płyty elewacyjne z betonu architektonicznego są wytrzymałe, efektowne oraz nieszkodliwe dla otoczenia.

Podobne wpisy w kategorii