fbpx

Dlaczego warto wybierać schody z betonu architektonicznego?

Beton architektoniczny jest materiałem o wielu zastosowaniach. Można z niego wykonać zarówno efektowne wykończenie ścian, jak i fronty meblowe czy stopnie dywanowe. W nowoczesnych aranżacjach schody dywanowe na beton są prawdziwym hitem! Dlaczego warto je wybrać? Poznaj odpowiedzi.

Dlaczego warto wybierać schody z betonu architektonicznego?

Schody z betonu architektonicznego mają wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu. Zamówisz je na wymiar w wersji gładkiej lub lekko chropowatej. Masz też do wyboru różne odcienie betonu, na przykład: biały, szary naturalny, antracyt lub czarny. Zróżnicowana kolorystyka materiału sprawia, że bez trudu wkomponujesz go w aranżacje nowoczesne lub klasyczne.

Beton architektoniczny jest mrozoodporny. Oznacza to, że sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Materiał jest łatwy w obróbce i bardzo wytrzymały, można go obciążać poręczami oraz wykonywać w nim otwory. Schody z okładzin betonowych GRC służą latami, zachowując elegancki wygląd. Beton, pokryty warstwą ochronną jest odporny na zarysowania, plamy i wgniecenia. Stopnie betonowe nie wymagają też skomplikowanej konserwacji. Wystarczy regularnie czyścić je za pomocą odkurzacza, szczotki lub płaskiego mopa.

Czym są schody betonowe dywanowe?

W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej występują schody betonowe dywanowe. Co to właściwie jest? Nazwa może wprowadzić w błąd każdego, kto nie miał do czynienia z betonem architektonicznym. Czy schody dywanowe są pokryte tekstylną wykładziną lub dywanem? Oczywiście, że nie! To monolityczna konstrukcja, wykończona specjalną okładziną betonową. Tworzy ona zwartą bryłę, przypominającą dywan, rozciągnięty na powierzchni schodów. W skład tej bryły wchodzi zestaw elementów L-kształtnych, tworzących zwarte stopnie i podstopnice.

Jak wykończyć schody betonem architektonicznym?

Podobają Ci się schody z betonu architektonicznego i zastanawiasz się, jak wykorzystać ten materiał w swoim domu? W opcji masz zarówno schody dywanowe monolityczne, jak i schody systemowe. Różnica pomiędzy nimi polega na technologii łączenia poszczególnych elementów. W konstrukcjach dywanowych nie ma łączeń, a okładzina trafia bezpośrednio na betonowe podłoże. Schody systemowe składają się z osobnych stopnic i podstopnic, łączonych bez fug.

Producenci betonu architektonicznego oferują różne technologie wykończenia schodów. Jeśli zależy Ci na dodatkowych efektach wizualnych, możesz zamówić okładziny imitujące kamień. Bardzo ciekawie prezentuje się też beton z efektem zacieków i plam. Masz małe dzieci lub czworonogi i obawiasz się o ich bezpieczeństwo? Zwróć uwagę na schody betonowe porowate, z niewielkimi wgłębieniami, które stabilizują stopy.

Domownicy często korzystają ze schodów? Nie wiesz, jak wykończyć schody betonowe, by zapobiec wżeraniu się brudu i tłuszczu? Postaw na beton ze wzmocnioną powloką oleofobową i hydrofobową. Dzięki nim unikniesz kosztownych remontów i konserwacji, a Twoje schody będą wizytówką domu.

Podobne wpisy w kategorii